[an error occurred while processing this directive] Magyarország.hu - Ügyfélvonal
[an error occurred while processing this directive] Magyarorszag.hu címlap
[an error occurred while processing this directive]

Ki és mennyi időn belül hivatkozhat a végrendelet érvénytelenségére?

A végrendelet megtámadásáról a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény rendelkezik. A hatályos jogszabály 653-654. § értemében a végrendelet érvénytelenségére, illetőleg hatálytalanságára csak az hivatkozhat, aki az érvénytelenség, illetőleg a hatálytalanság megállapítása esetében maga örököl vagy tehertől mentesül.

A végrendelet megtámadására (hatálytalansága megállapítására) irányuló igény elbírálására általában a bíróság jogosult. A megtámadás az érvénytelenség, illetőleg a hatálytalanság megállapítására irányuló keresettel történik, de arra is lehetőség van, hogy az erre jogosult az igényét az ellene a hagyaték tárgyainak kiadása iránti perben kifogásként érvényesítse.

A hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet 61. § (2) bekezdése értelmében a megszabott alaki kellék hiányában a közjegyzőnek a vitás hagyatékot a törvényes kellékekkel rendelkező végrendeletben nevezett örökösnek, illetve a törvényes örökösnek kell ideiglenes hatállyal átadnia. A közjegyző azt azonban hivatalból köteles vizsgálni, hogy van-e végrendelet, a hagyatéki eljárás során bemutatott okirat egyáltalán végrendeletnek tekinthető-e. A végrendelet léte és érvénytelensége (hatálytalansága) ugyanis alapvetően különböző kérdések. Végrendelet hiányában nincs végrendeleti öröklés, nem létező végrendelet alapján nem lehet helye a hagyaték átadásának. Az örökösöknek arra joguk van, hogy egy létező, de érvénytelen (hatálytalan) végrendeletet érvényesnek fogadjanak el, de ahhoz nincs, hogy az örökhagyó nem létező végakaratát saját intézkedésükkel pótolják.

A jelen § meghatározza, hogy ki jogosult a végrendelet érvénytelenségére, illetőleg hatálytalanságára hivatkozni. A megtámadásra jogosultak meghatározása egyben azt is jelenti, hogy a jogosultság személyhez kötött, az arra jogosult fellépésének hiányában sem az érvénytelenség, sem a hatálytalanság hivatalból nem vehető figyelembe. E tilalom kiterjed az érvénytelenség (hatálytalanság) okára is. Ennek megfelelően a végrendeletet csak a jogosult fellépése alapján és csak olyan okból lehet érvénytelennek tekinteni, amelyre a hivatkozó az igényét alapította. A végrendelet érvénytelenségének (hatálytalanságának) megállapítása csak az arra hivatkozó és a végrendeleti örökösök egymás közötti viszonyára terjed ki.

Ugyanez az irányadó akkor is, amikor a végrendeletben nevezett örökösök a vitás végrendelet érvényességének a megállapítása iránt indítanak pert a törvényes örökösökkel szemben.

Több végrendelet megtámadása esetében a sorrend megválasztása szorosan összefügg a megtámadásra jogosultság kérdésével is.

A végrendelet érvénytelenségének, illetőleg hatálytalanságának megállapítására irányuló igényét a jogosult bármikor érvényesítheti, vagyis a végrendelet megtámadására irányuló igény nem évül el.

« vissza az archívumhoz

Az Ügyfélvonal telefonszáma:

Magyarországról: 189
Külföldről: +36 1 452-3622
Fax:

Magyarországról: +36 1 452-3621
Külföldről: +36 1 452-3621
A nap 24 órájában rendelkezésére állunk!
[an error occurred while processing this directive]