[an error occurred while processing this directive] Magyarország.hu - Ügyfélvonal
[an error occurred while processing this directive] Magyarorszag.hu címlap
[an error occurred while processing this directive]

Mit kell tudni a külföldön szerzett szakképesítés elismeréséről?

Az elismerés olyan eljárás, amely során az eljáró hatóság a külföldi bizonyítvány jogi hatályát azonosnak nyilvánítja a Magyarországon megszerezhető bizonyítvány jogi hatályával. Az elismerésről rendelkező határozat azt állapítja meg, hogy a külföldi bizonyítvány a határozatban megjelölt magyar szakképesítéssel azonos szakképesítést tanúsít, és azzal azonos munkakör betöltésére jogosít, illetve tevékenység gyakorlására képesít.

Az alap- vagy középfokú végzettséghez kapcsolódó külföldi szakképesítő bizonyítványok és mesterlevelek elismerésének szabályait a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény (Elismerési tv.) IV. Fejezete határozza meg.

A kérelmet főszabályként az Oktatási Hivatal Magyar Ekvivalencia és Információs Központjához (MEIK), mint a bizonyítványok és oklevelek elismeréséért felelős hatósághoz kell benyújtani.

Ez alól kivételt képeznek azon szakképesítések, amelyek esetében a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény hatálya alá tartozó ügyekben eljáró hatóságok kijelöléséről, valamint a nyilatkozattételi kötelezettség alá eső szolgáltatások felsorolásáról szóló 33/2008. (II. 21.) Korm. rendelet más eljáró hatóságot jelöl meg.

A 33/2008. (II. 21.) Korm. rendelet azon szakmák tekintetében, amelyek esetében a szakmai és vizsgakövetelmények meghatározása a gazdasági és közlekedési miniszter hatáskörébe tartozik, kereskedelmi és ipari szakterületen első fokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalt, másodfokon a gazdasági és közlekedési minisztert jelöli ki elismerésért felelős hatóságként.

Bizonyítványa elismerését az a személy kérheti, aki kérelme benyújtásakor állampolgárságát, személyes adatait és magyarországi lakóhelyét igazolja. Magyarországi lakóhely hiányában az eljárás nem indítható meg.

Személyi adatok és állampolgárság igazolására szolgáló hatósági igazolvány:

  • a magyar állampolgár, továbbá a bevándorolt, letelepedett esetében a személyi azonosító adatokat tartalmazó hatósági igazolvány (személyazonosító igazolvány), az útlevél vagy a jogosítvány,
  • valamely EU tagállam vagy az oklevelek és bizonyítványok kölcsönös elismerése tekintetében az EU tagállamaival azonos megítélés alá eső ország (küldő állam) állampolgára esetében az adott tagállam belső joga szerint személyi azonosító adatokat tartalmazó igazolványnak minősülő okirat,
  • más személy esetében a tartózkodási engedély, továbbá a tartózkodási vízum, amennyiben azt munkavállalási, jövedelemszerzési vagy családegyesítési céllal állították ki.

Magyarországi lakóhelyet lakcímet igazoló hatósági igazolvánnyal, vagy "Szálláshely bejelentőlap külföldiek részére" elnevezésű dokumentummal lehet igazolni.

A kérelmet a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (továbbiakban: MKEH), mint a bizonyítványok és oklevelek elismeréséért felelős hatósághoz kell benyújtani.

A kérelemhez a következő iratokat kell csatolni:

  • Az eredeti bizonyítvány hiteles másolata.
  • A bizonyítványhoz kapcsolódó tantárgyjegyzék hiteles másolata (amelyből megállapítható a szakmai képzés tartalma).
  • A fenti okiratok hiteles fordításai.
  • Az eljárási díj befizetését igazoló feladóvevény másolata.
  • Meghatalmazott eljárása esetén meghatalmazás benyújtása is szükséges. A kérelmezőnek (meghatalmazó) a személyi adatok és a lakcíme igazolására szolgáló hatósági igazolványának másolatát ebben az esetben is csatolnia kell.
  • Amennyiben kérvényét postai úton küldi be, a személyi adatok és a lakcíme igazolására szolgáló hatósági igazolványa másolatát is csatolnia kell.
  • Érettségire épülő szakképesítés esetén az érettségi bizonyítvány másolata vagy az elismerési határozat másolata.

Hiteles fordítás készítésére az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda (OFFI) (1062 Budapest, Bajza utca 52., valamint vidéki kirendeltségei), a Magyar Köztársaság külképviseleti szervei vagy erre felhatalmazott magyar közjegyző jogosult.

Kizárólag az eredeti oklevélről készült fordítás fogadható el!

Hiteles másolat készítésére magyar közjegyző, az OFFI, az eljáró hatóság, illetve a Magyar Köztársaság külképviseleti szervei jogosultak.

Amennyiben a beadvány a fenti mellékletek nélkül érkezik be, és a hiánypótlás sem történik meg, az eljárást meg kell szüntetni.

Az MKEH a kérelmezőt további dokumentumok (pl. a korábban megszerzett oklevél, érettségi bizonyítvány stb.), valamint a másolatban benyújtott okiratok eredetijének benyújtására is felszólíthatja.

Az Elismerési tv. alapján az a külföldi szakképesítő bizonyítvány ismerhető el, amely olyan alap-, közép- vagy felsőfokú szakképesítést tanúsít, amely Magyarországon megszerezhető vagy korábban megszerezhető volt.

Az eljárás során az MKEH megvizsgálja

  • a bizonyítványt kiállító intézmény jogállását,
  • a szakmai képzés idejét,
  • a szakmai vizsga részeit és tantárgyait,
  • a képzés szakmai tartalmát, a szaktantárgyakat és
  • a szakmai képzés szintjét.

Az MKEH-hoz kétféle kérelemmel lehet fordulni.

  • A kérelmező határozza meg azt, hogy mely magyar szakképesítésként kéri elismerni a külföldi bizonyítványa által tanúsított szakképesítést. Ebben az esetben az MKEH azt állapítja meg, hogy a kérelemben foglaltak, azaz kizárólag a megjelölt szakképesítésként történő elismerés lehetséges-e. Ha az a jogszabályok értelmében lehetséges, akkor a kérelemnek megfelelően dönt, azaz a szakképesítést elismeri. Amennyiben megállapítható, hogy az elismerés teljesítése más formában is lehetséges, akkor az MKEH a kérelem módosításának lehetőségéről tájékoztatja a kérelmezőt, ellenkező esetben a kérelmet elutasítja.
  • A kérelmező nem határozza meg a szakképesítést, hanem az MKEH-t kéri fel annak megállapítására. Ebben az esetben az MKEH valamennyi Magyarországon jelenleg vagy korábban megszerezhető szakképesítés figyelembevételével dönt az elismerésről.

Az MKEH a szakképesítés elismerésére irányuló eljárásban 90 napon belül jár el, amennyiben a kérelmező minden szükséges okmányt benyújtott és további bizonyítási eszköz beszerzése nem szükséges.

Az érdemi ügyintézés határidejébe - hiányos beadványok esetén - nem számít be a hiánypótlásra irányuló felhívástól az annak teljesítéséig terjedő idő.

Az MKEH vezetője az eljárási határidőt egy alkalommal, legfeljebb 30 nappal meghosszabbíthatja.

A határozatot az MKEH postai úton, ajánlott tértivevényes küldeményként küldi meg a kérelmező vagy meghatalmazottja részére.

Az elismerés költségei az eljárási díjból és az esetleges kiegészítő díjból tevődnek össze.

A szakképesítés elismerésének díja a kérelem benyújtásakor hatályos, jogszabályban megszabott kötelező legkisebb munkabér egynegyedének háromszorosa, jelenleg 51.750 Ft, amelyet készpénzátutalási megbízással (sárga színű csekk) lehet befizetni. A csekk az MKEH Tanácsadó és Ügyfélszolgálati Irodáján (1024 Budapest, Margit krt. 85.) igényelhető.

Az eljárási díjat az MKEH 10032000-00282448-as számlaszámra történő belföldi forintátutalással is be lehet fizetni, a közlemény rovatban ekkor az "ekvivalencia" szót, valamint a kérelmező nevét is fel kell tüntetni.

Amennyiben az MKEH a szakképesítés elismerését szakmai vizsga teljesítéséhez köti, annak díját és a díj megfizetésének a módját az a vizsgát szervező oktatási intézmény határozza meg, amelyben a kérelmező a szakmai vizsgát teljesítheti. Ennek összege nem haladhatja meg az Elismerési tv.-ben meghatározott eljárási díj tízszeresét, jelenleg 172.500 Ft-ot.

Az MKEH által hozott határozat ellen a határozat kézbesítésétől számított 15 napon belül a MKEH-hoz benyújtandó, de a gazdasági és közlekedési miniszterhez címzett illeték- és díjmentes beadvánnyal lehet fellebbezni.

A gazdasági és közlekedési miniszter határozata ellen közigazgatási úton további jogorvoslatnak nincs helye, azonban a határozat közlésétől számított 30 napon belül keresettel lehet kérni a határozat felülvizsgálatát a Fővárosi Bíróságtól.

Tájékoztató, kéreleműrlap és csekk az MKEH Tanácsadó és Ügyfélszolgálati Irodájában (1024 Budapest, Margit krt. 85.) szerezhető be, és a kérelmet is ott lehet benyújtani személyesen vagy meghatalmazott által. A tájékoztató és a kéreleműrlap letölthető a www.mkeh.gov.hu oldalról is.

Postai beküldés esetén a kérelmet célszerű ajánlott levélként a MKEH címére (Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, 1024 Budapest, Margit krt. 85.) elküldeni.

« vissza az archívumhoz

Az Ügyfélvonal telefonszáma:

Magyarországról: 189
Külföldről: +36 1 452-3622
Fax:

Magyarországról: +36 1 452-3621
Külföldről: +36 1 452-3621
A nap 24 órájában rendelkezésére állunk!
[an error occurred while processing this directive]