[an error occurred while processing this directive] Magyarország.hu - Ügyfélvonal
[an error occurred while processing this directive] Magyarorszag.hu címlap
[an error occurred while processing this directive]

Pár évvel ezelőtt vettem egy lakást, ahol azóta élek. A jelek azt mutatják, hogy akiktől a lakást vettem, továbbra is ide vannak bejelentve. Hallottam, hogy van lehetőség kényszerkijelentésre, de ahhoz tudnom kell pontosan, hogy kik vannak az én lakásomba bejelentve. Kérdésem: hol és hogyan tudom ezt lekérdezni? A kényszerkijelentés, úgy tudom, illetékköteles. Minden személyre, akire kérvényezni akarom a kényszerkijelentést, külön kérvényt kell beadni illetékkel, vagy egy kérvényen elintézhető mind? (Ha 10 ember van hozzám bejelentve, akkor 22 ezer Ft-ba fog ez nekem kerülni?)

A lakás tulajdonosa jogosult arra, hogy a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény végrehajtására kiadott 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet 46/A. §-a alapján saját adatairól – jelen esetben a tulajdonában lévő ingatlanban érvényes bejelentett lakcímmel rendelkező személyekről - a nyilvántartásból kivonatot vagy másolatot igényeljen.

Ezen illetékmentes kérelmet benyújthatja írásban vagy szóban az ingatlan fekvése szerint illetékes jegyzőnél, illetve a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalánál (1450 Budapest, Pf. 81.; faxszáma 06-1/4556-779; címe: 1094 Budapest, Balázs Béla u. 35.; Ügyfélfogadás hétfőtől csütörtökig 9 órától 16 óráig, pénteken 9 órától 13 óráig van).

A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

  • a kérelmező adatait (nevét és lakcímét),
  • a kérelem tárgyát képező ingatlanon fennálló tulajdonjogát igazoló okiratot (tulajdoni lap másolat / adásvételi szerződés fénymásolatát),
  • kérelmező sajátkezű aláírását.

Amennyiben van olyan személy, aki a nyilvántartás adatai szerint érvényes lakcímmel rendelkezik a lakásban, de ténylegesen nem lakik ott, a lakás tulajdonosa lakcímfiktiválási eljárást indíthat, ha az illető a lakás végleges elhagyásának szándékával távozott el a lakásból.

A lakcímfiktiválási eljárás szabályai a következők.

A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény végrehajtására kiadott 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet 35. § (3) bekezdése alapján, ha a polgár igazolja, hogy a lakásába bejelentkezett személy ténylegesen nem lakik ott, a jegyző határozatban állapítja meg a lakcím érvénytelenségét és a határozat jogerőre emelkedését követően az érvénytelen lakcímadatot a nyilvántartásban „fiktív” jelzéssel szerepelteti mindaddig, amíg a polgár valós lakcímét be nem jelenti.

A lakcímfiktiválási eljárást az érintett lakcím szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjénél lehet megindítani.

Az eljárás illetékköteles, mivel nem alkotmányos jog érvényesítéséről van szó.

Az eljárási illeték összege az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 29. § (1) bekezdése alapján 2200,-Ft.

Az Itv. 31. § (3) bekezdése értelmében „az elsőfokú államigazgatási eljárásban az egy beadványban előterjesztett több kérelem esetében az illetéket csak egyszer, mégpedig annak a kérelemnek megfelelő mértékben kell megfizetni, mely után a legmagasabb illeték jár”.

Az idézett törvényi rendelkezés értelmében, amennyiben egy beadványban több személy (pl. egy több tagú család) lakcímbejelentésének fiktívvé nyilvánítását kérik, az eljárási illetéket csak egyszer kell a kérelmezőnek megfizetnie.

« vissza az archívumhoz

Az Ügyfélvonal telefonszáma:

Magyarországról: 189
Külföldről: +36 1 452-3622
Fax:

Magyarországról: +36 1 452-3621
Külföldről: +36 1 452-3621
A nap 24 órájában rendelkezésére állunk!
[an error occurred while processing this directive]