[an error occurred while processing this directive] Magyarország.hu - Ügyfélvonal
[an error occurred while processing this directive] Magyarorszag.hu címlap
[an error occurred while processing this directive]

Kishajót, jet-ski-t vennék. Melyek a legfontosabb teendők és mire figyelnem?



A kishajó vásárlása előtt fontos tudni azt, hogy a hajó ingatlan tulajdonságokkal rendelkező ingóság. Nyilvántartása hajólajstromban történik és a hajó - a jelenlegi szabályok szerint - csak egy lajstromban tartható nyilván.

A hajó vásárlásánál kapott számla nem elegendő a tulajdonjog lajstromba történő bejegyzéséhez, a lajstromozáshoz! A lajstromba tulajdonjogot bejegyezni közokirat (közjegyző által szerkesztett, közjegyzői okiratba foglat szerződés, a szerződő felek aláírásának hitelességét igazoló közjegyzői hitelesítés nem elegendő a lajstromozáshoz), vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánoirat alapján lehet.

Ha a kiskereskedelemben vásárol hajót, akkor fontos tudnia, hogy az eladónak csak olyan hajót szabad eladnia, amely a megfelelő minőségtanúsítással, sorozathajónál típusjóváhagyással és a hajóhoz előírt felszerelésekkel, magyar nyelvű kezelési kézikönyvvel rendelkezik. Ezt mindenképpen meg kell követelni, mert ellenkező esetben ezek a kötelezettségek a lajstromozásra jelentkezéskor a vásárlót terhelik (szinte teljesíthetetlen egy átlag vásárló számára).

Ha magyar tulajdonostól kíván használt hajót vásárolni, akkor elsőként meg kell vizsgálnia a hajó okmányát (hajólevél), amely a legfontosabb műszaki és tulajdoni adatokat tartalmazza. Megtalálható a tulajdonos neve és címe, valamint a hajó üzemképességét igazoló hatósági bejegyzés (határidő ameddig a műszaki vizsgálaton kell bemutatni), továbbá a hajó tartozékai, felszerelése.

A hajó általános állapotáról mindenképpen meg kell győződni, mert azonos korú és építési anyagú hajók között is nagy lehet az állapotbeli különbség a használat és a karbantartás minőségétől függően.

A hajó kifizetése előtt javasoljuk felkeresni a Kiemelt Ügyek Központjának Hajózási Hatósági Főosztályát a magyar lajstromozó hatóságot, ahol pontos kép kapható arról is, hogy a megvásárolni kívánt hajót terheli-e esetleg valamilyen zálogjog, teher, és valóban az-e a tulajdonos, aki az eladó által bemutatott hajólevélben szerepel (több példa volt arra, hogy nem).

Célszerű magával vinnie a hajólevelet, mert ez lényegesen megkönnyíti a tájékozódást és bizonyítja az érdekeltséget (de a hajó nyilvántartási számát feltétlenül szükséges tudnia). Ha a szerződés birtokában a hajó feletti rendelkezési jogot megszerezte, akkor haladéktalanul kezdeményezni kell a lajstromban szereplő adatok módosítását (a tulajdonjog bejegyzését), mivel annak megtörténtéig más érdeklődő is a régi tulajdonos adatait láthatja a lajstromban (visszaélésre adhat lehetőséget).

A lajstromba történő bejegyzést követően módosítható a hajólevél is. Ha a hajón az eredeti állapothoz képest változtatás történt (pl. motorcsere, átépítés), akkor a hajózási hatóság üzembehelyezési eljárást folytat le. Ha a motorcsere során nagy az eltérés az eredeti motor és az új teljesítménye vagy tömege között, vagy ezek következtében a hajó úszáshelyzete, stabilitása, szabad oldalmagassága megváltozott, akkor javasoljuk a hajózási hatóság véleményének előzetes kikérését annak engedélyezhetőségéről. Az eljárásokról a hajózási hatóság az adatlapokkal együtt részletes tájékoztatót bocsát az érdeklődők rendelkezésére, amelynek tanulmányozását ajánljuk.

www.nkh.hu

« vissza az archívumhoz



Az Ügyfélvonal telefonszáma:

Magyarországról: 189
Külföldről: +36 1 452-3622
Fax:

Magyarországról: +36 1 452-3621
Külföldről: +36 1 452-3621
A nap 24 órájában rendelkezésére állunk!
[an error occurred while processing this directive]