[an error occurred while processing this directive] Magyarország.hu - Ügyfélvonal
[an error occurred while processing this directive] Magyarorszag.hu címlap
[an error occurred while processing this directive]

Állatpanziót és állatmenhelyet szeretnék létesíteni. Kell-e engedély hozzá, és ha igen, mi a menete az eljárásnak?



Állatpanzió és állatmenhely az illetékes jegyző engedélyével létesíthető. Az engedély akkor adható meg, ha

  • az állattartás jogszabályban meghatározott feltételei tartósan és folyamatosan rendelkezésre állnak;
  • a rendszeres állatorvosi ellátás biztosított;
  • az intézmény működtetése nem sérti a köznyugalmat;
  • az intézmény vezetője vagy a működési szabályzatban megjelölt felelős személy szakirányú végzettséggel rendelkezik;
  • a tartós működtetéshez szükséges vagyoni fedezet biztosított.

Az állatpanzió és állatmenhely létesítése iránti kérelemhez – a külön jogszabályban meghatározottakon túlmenően – mellékelni kell az intézmény működési szabályzatát. Az engedélyezési eljárásban az állat-egészségügyi hatóság és a közegészségügyi hatóság szakhatóságként működik közre.

Az állatpanzió és állatmenhely létesítésére vonatkozó részletes szabályokat külön jogszabály állapítja meg. Ennek értelmében az állatpanziók és állatmenhelyek létesítéséhez és működtetéséhez – fertőzést közvetítő, fenntartó szerepük miatt – az állat-egészségügyi állomás előzetes szakhatósági hozzájárulása szükséges.

Az állatpanziók és állatmenhelyek padozatát könnyen tisztítható és fertőtleníthető, résmentes, vizet át nem eresztő, csúszásgátló anyaggal kell burkolni, bűzelzáróval rendelkező csatornaszemmel és szennyvízelvezető csatornával ellátni. A nyílászáró szerkezeteknek könnyen tisztán tarthatónak, fertőtleníthetőnek kell lenniük. Az oldalfalakat és a rácsokat mosható, jól fertőtleníthető anyagból kell elkészíteni.

Az állatpanzióban és állatmenhelyen húszketrecenként egy elkülönítőt kell kialakítani a beteg, vagy betegségre gyanús állatok megfigyelésére. Betegség gyanúja esetén – a területileg illetékes hatósági állatorvos értesítése mellett – az állatot azonnal át kell telepíteni az elkülönítőbe.

Az állat-egészségügyi szempontok érvényesítése érdekében nagynyomású mosó- és fertőtlenítőgépet kell működtetni, s a takarmány tárolására külön helyiséget kell kialakítani, amelynek könnyen tisztítható és fertőtleníthető, résmentes, vizet át nem eresztő anyaggal bevont oldalfalakkal kell rendelkeznie.

Az állatpanzióba csak olyan húsevő állat vihető be, amely egy éven belül, de legalább tizennégy napja veszettség elleni védőoltásban részesült. Menhely esetében ettől el lehet tekinteni, az ilyen állatot azonban tizennégy napig elkülönítőben kell tartani.

A beérkezett állatokról kimutatást kell vezetni, amelynek tartalmaznia kell

  • a tulajdonos nevét és lakcímét,
  • az állat faját és fajtáját, nemét, korát, színét, esetleges ismertető jegyeit,
  • veszettség elleni és egyéb védőoltásának időpontját.

Ugyanazon ketrecbe csak azonos ivarú állatok helyezhetők el. Ez alól kivétel tehető, ha a szoptató anyaállatot a kölykeivel együtt helyezik el.

A ketreceket naponta tisztítani kell. Új állat elhelyezése előtt az egész kennelt ki kell tisztítani és hatékony fertőtlenítőszerrel fertőtleníteni kell. A telepen évente egyszer teljes körű tisztítást és fertőtlenítést kell végezni. A keletkezett hulladékokat műanyag zsákba gyűjtés után dögkútba helyezéssel vagy elégetéssel ártalmatlanná kell tenni.

A telepen végzett állatorvosi tevékenységről munkanaplót kell vezetni. A naplóba bejegyzést csak állatorvos tehet, amit aláírásával és bélyegzőjével hitelesít. Az állatpanzió és az állatmenhely működését – állatjárványügyi és -higiéniai szempontból – az állat-egészségügyi állomás a hatósági állatorvos útján ellenőrzi.

Állatvédelmi bírság szabható ki azzal szemben, aki állatpanziót, állatmenhelyet hatósági engedély nélkül működtet.

Állatpanzió és állatmenhely esetében a veszélyes állatok tartása akkor engedélyezhető, ha az intézménynek cselekvőképes és büntetlen előéletű alkalmazottja van, aki rendelkezik a szakirányú tartási ismereteket igazoló, legalább középfokú szakképesítéssel és szakmai gyakorlattal, valamint az intézmény beszerezte a tartási hely közvetlen szomszédainak beleegyező nyilatkozatát, s teljesíti a biztonsági előírásokat.

Szakirányú szakmai végzettségnek kell tekinteni az állatkerti állatgondozó, az állattenyésztő, a vadász-vadtenyésztő, valamint az állattenyésztő és állat-egészségügyi szakképesítéseket, illetve a felsoroltakkal egyenértékű korábbi középfokú szakmai végzettségeket, továbbá az ennél magasabb szintű biológus, zoológus, az agrár és állatorvos végzettségeket, feltéve, hogy az illető legkevesebb 3 év szakmai gyakorlatot igazol megfelelő szakintézményben (például állatkert, vadaspark, cirkusz) teljesített munkaviszony (egyéb munkavégzésre irányuló tartós jogviszony) keretében.

Jogszabályok:

1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről
41/1997. (V. 28.) FM rendelet az Állat-egészségügyi Szabályzat kiadásáról
244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet az állatvédelmi bírságról
8/1999. (VIII. 13.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet a veszélyes állatokról és tartásuk engedélyezésének részletes szabályairól

« vissza az archívumhoz



Az Ügyfélvonal telefonszáma:

Magyarországról: 189
Külföldről: +36 1 452-3622
Fax:

Magyarországról: +36 1 452-3621
Külföldről: +36 1 452-3621
A nap 24 órájában rendelkezésére állunk!
[an error occurred while processing this directive]